Pojawił się dziś na tagu…

Pojawił się dziś na tagu #zuzel post ze wspomnieniem gry z archaicznych wręcz czasów.

Tak, lata przed rokiem 2000 obfitowały w kry kreskowe, zuzel, speedwayarcade, zuzelli, gdzie na jednym kompie za pomocą 4 przycisków można było rywalizować z kumplami.

I można by pomyśleć, że te gry umarły śmiercią naturalną. Otóż nie tym razem.

W Toruniu od roku 2001 działa Toruńska Liga Kreskowa, której gracze skupiają się wokół popularnej gry zuzel2001 z modyfikacją, że zamiast kresek mamy motorki. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że nie gra się online, lecz mecze odbywają się w jednym z toruńskich barów sportowych – dwie drużyny spotykają się na meczu, grają przy jednym kompie a obraz przez rzutnik widoczny jest na ścianie.

Liga zapoczątkowana została na toruńskim uniwersytecie przez grupkę kolegów. Stworzyli oni pierwsze kilkuosobowe drużyny i rozgrywali ligę, oraz zawody indywidualne O Stare Drzwi Do Instytutu. W okolicach roku 2004 akcja rozrosła się tak, że istniały 3 dywizje (I liga, II liga i III liga) z kilkoma drużynami w każdej lidze, każda drużyna po 6-8 zawodników. Liga posiadała zarząd, statut, regulamin i forum dyskusyjne. Gracze spotykali się w kawiarenkach internetowych (królowała m@łpa na rubinkowie II, gdzie mecze kresek rozgrywane były ramię w ramię z potyczkami w CSa 1.6). Powstały do tego dodatkowe turnieje takie jak mistrzostwa torunia par klubowych, drużynowe kreskowe mistrzostwa świata (każdy zawodnik występuje pod stałym pseudonimem i wybiera przynależność narodową), a także indywidualne mistrzostwa torunia, gdzie dla tradycji oprócz medalu zwyciezca otrzymuje możliwość złożenia podpisu na Starych Drzwiach Od Instytutu. Następnie przyszły lata posuchy, liga na bodaj dwa lata przestała jeździć i odrodziła się w nowej odsłonie, czyli obecnej.

Warto tu nadmienić, że w „tłustych” latach podobne ligi istniały w Bydgoszczy i Grudziądzu, czasem dochodziło do meczów wyjazdowych kiedy każde miasto wybierało swoją reprezentację i normalnie ekipa wbijała w pociąg i jechała do drugiego miasta na mecz.

Dziś rywalizuje 7 drużyn, w każdej po 6 zawodników wystawianych do składu meczowego. W sporej części są to nadal ci sami ludzie, którzy zaczynali jeździć 16-17 lat temu!

Mecze rozgrywa się na siedmiu torach. Gospodarz ma prawo wyboru torów, na których zostaną odjechane zawodu i nie musi się nimi dzielić z rywalem (ale każda drużyna ma swoje ulubione i można przewidzieć kto co wybierze). Z racji faktu, że każda drużyna ma 6 zawodników każdy tor rozgrywany jest według normalnej (ale nie aktualnej) tabeli biegowej zawodów żużlowych, czyli w każdym biegu mierzy się inna para. Można dokonywać zmian zwykłych i taktycznych jak w żużlu. Za zwycięstwo na torze drużyna otrzymuje 1 punkt, za remis 0,5 punktu. Aby zwyciężyć należy wygrać przynajmniej na czterech torach.

Jeśli ktoś jest ciekaw jak to działa ogólnie to tu jest oficjalna stronka: https://www.kreski.org/
Na forum można znaleźć relacje z meczów: http://www.tlk.fora.pl/
A na fejsie retransmisje 🙂 https://www.facebook.com/tlktorun/

No i zawołam tag #torun, bo może jest tu jakiś kresiarz, lub ex kresiarz jak ja.