Najbardziej we wszystkich…

Najbardziej we wszystkich sportach motorowych uwielbiam argument laików o tym, że gdyby ktoś dostał super szybki sprzęt to by wygrał ze wszystkimi, i że dziś czy to F1 czy to MotoGP czy żużel to w 90% sprzęt a nie umiejętności.

Takiego kogoś wystarczyłoby wrzucić na gokarta na, dajmy na to, 15 kółek (tak na początek). W dobrego gokarta zaznaczam, nie takiego do wynajęcia na torze. I zestawić z dobrymi kierowcami w słabych bolidach.

Co mogłoby się stać?
1. Rozjebałby bandy
2. Rozjebałby bolid
3. Rozjebałby siebie
4. Byłby dublowany niemiłosiernie
5. Nie wytrzymałby kondycyjnie

Poważnie, uważać, że do opanowania motocykla czy bolidu przy takich prędkościach, planowanie zakrętów, ścieżek, utrzymanie nerwów na wodzy kiedy ma się kogoś na kole lub przed sobą (lub oba naraz), to nie są istotne rzeczy i nie trzeba do tego ponadprzeciętnego przygotowania jeśli chce się mieć jakieś sukcesy to jest gorzej niż żart.

I jeszcze najlepiej jak ktoś powie, że dawniej tak nie było, że dawnej faktycznie liczyły się umiejętności bo nie było takich silników i wyścigu zbrojeń. Nie no jasne, pewnie dlatego przez 20 lat miedzy 1980 a 1999 na wszystkie teamy jeżdżące przez ten czas w Formule 1 tylko 4 zdobyły tytuły MŚ. Pewnie dlatego gdy żużlowiec Zenon Plech zaczął w swojej karierze jeździć w Anglii i kupił zachodni sprzęt to jego koledzy w socjalistycznej Polsce jedyne co oglądali to jego plecy ścigając się z nim, no faktycznie dawniej nie było wyścigu zbrojeń.

Serio, kocham te momenty kiedy jakiś kolo po 30 który jedyny sport jaki uprawia do raz na dwa tygodnie orlik z kolegami przez godzinę stwierdzi, że motosport to nie sport, bo chodzi tylko o to żeby mieć szybszą jednostkę. Po tym właśnie się odróżnia ignoranta od człowieka po prostu niezainteresowanego, bo o ile kumam, że dla kogoś obserwowanie przez kilka okrążeń czy prowadzący popełni błąd a goniący go wykorzysta nie jest fascynujące, to już zniżanie wszystkiego co związane z motosportem do silnika to po prostu głupota.

#motorsport #f1 #motogp #zuzel